pondělí 18. prosince 2017

SHINee | Jonghyun zemřel v 27-mi letech

 Kim Jong-hyun, hlavní zpěvák korejský skupiny SHINee, zemřel  pondělního večera 18. prosince v hotelu v Soulu, Jižní Korea.

 Jeho úmrtí již bylo potvrzeno policií i samotným SMtown. Podle informací se otrávil oxidem uhelnatým. Nejspíše šlo o sebevraždu, ale to zatím nebylo potvrzený.

 Vyjádření SMtown:


Hello, this is SM Entertainment. 

We're sorry to deliver such heart-aching, unfortunate news. 
On December 18, SHINee member Jonghyun left our side unexpectedly. 
He was found unconscious at a residential hotel in Cheongdam-dong, Seoul and was rushed to a nearby hospital but was declared dead on the evening of the 18th. 
The deep sorrow cannot be compared to ones of his family who had to let go of their loving son and brother but the employees and artists of SM Entertainment, also in deep shock and sorrow, are offering condolences. 
Jonghyun was the best artist who loved music more than anyone and always worked hard for his performance. 
It is devastating to deliver such sad news to the fans who gave him great love. 
We ask you to refrain from making rumors or assumption based reports in respect of his family who are in deep sorrow from the sudden news. 
As his family wished, his funeral will be carried out in the quietest manner with his family members and co-workers. 
Once again, we offer our deepest condolence. Jonghyunova starší sestra zavolala policii, když její bratr náhle zmizel a poslal ji sms zprávu, která naznačovala tomu, že chce spáchat sebevraždu. Policie ho vystopovala podle GPS v mobilu. Jonghyun už byl ale v bezvědomí a ačkoliv se jej v blízké nemocnici snažili zachránit, tak zemřel.

 Sebevraždu spáchal kvůli problémům, které ho v životě provázely.

 Všechny moje myšlenky jsou s Jonghyunovou rodinou, SHINee, jeho přáteli a všemi shawols mezi který se taky řadím...zdroj fotografie: google.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat