čtvrtek 26. července 2018

Samostudium korejštiny - systémy čísel 1-99 [03]


Systém čísel v korejském jazyce se ze začátku může zdát jako menší zádrhel, hlavně z toho důvodu, že se v Koreji používají rovnou dva systémy - korejský a sinokorejský (tzv. čínský). Každý ze systémů se používá za určitých okolností a situací, ale tím je lepší zabývat až časem. Člověk si i časem zvykne, co se kdy a jak používá. Pro začátek stačí, když se je naučíte a zapamatujete si je.

Na začátek je nutno říct, jaký je mezi nimi rozdíl a proč jsou vlastně dva. Jedním z hlavních důvodů je to, že korejský systém funguje jen do 99. Dál už nepokračuje a tak je potřeba mít druhý systém a tím je sinokorejský nebo jinak řečeno čínský, ačkoliv se pro jeho vyjádření používá hangul.


Ačkoliv by člověk čekal, že bude korejský systém jednodušší, tak opak je pravdou. Korejský systém obsahuje dohromady 18 čísel ze kterých se tvoří vše ostatní. Tudíž všechna čísla až do 99. Složitost je v názvech čísel, která jsou delší než v čínském systému.

A jak se vlastně určitá čísla tvoří? Úplně stejně jako v našem jazyce. Tudíž 15 bude 열다섯 (10 열 + 5 다섯) a 84 bude 여든넷 (80 여든 + 4 넷).

Co se týče výslovnosti, mrkněte sem, kde si můžete výslovnost každýho čísla přehrát. Časem, jakmile budete naposlouchaní korejských videí, tak si na výslovnost zvyknete. Mluvím hlavně o číslech 1, 2, 3 a 4, kde se poslední znaky nečtou, protože je zkrátka spolknete. Tudíž 하나 nebude znít jako hana, ale jako han. A stejně to je i u ostatních již zmíněných čísel - 둘 ne dul, ale spíše du, 셋 ne set, ale sé a 넷 ne net, ale spíše né. Podobný případ jsou i desítky, kde se nachází ㅡ tudíž eu. To se totiž taky ve většině případů polyká. Jde poznat, že tam je, protože tam je nějaká ,,ozvěna", ale nevyslovuje se na silno.

VYUŽITÍ:
Např. věk, hodiny a různé míry.
Sinokorejský neboli čínský systém je snad to nejjednodušší, co se v korejštině můžete učit. Obsahuje jen 10 čísel z nichž se tvoří všechna ostatní čísla. *V obrázku mám chybu u čísla 6. Číslo šest je 육, je tam místo ,ń ,g´..

,,Náctky" jsou jednoduchý. Stačí spojit desítku plus nějaký číslo. To znamená = 15 십오 (10 십 + 5 오). Takhle vytvoříte všechna čísla od 11 do 19. U desítek je to už trošku složitější, ale je to jen o zvyku. Pro příklad 68 je 윤십팔 (6 윤 + 10 십 + 8 팔). To znamená, že musíte čísla vedle sebe skládat, aby vám ,,vyšlo" požadovaný číslo.

Tady se výslovnost od psanýho moc neliší, jen pozor na číslo 18 십팔 (nebo vlastně každý číslo, kdy po desítce následuje osmička). V korejštině totiž slovo 씨발 znamená doprdele (když to řeknu slušně) a výslovnost mezi těmito dvěmi slovy je téměř neslyšitelná. Rada teda zní - vyhýbat se týhle kombinaci.


LEPÍCI! Lepíci jsou v tomhle případě svatej grál! Napište si čísla na lepíky, které vylepíte po celým pokoji, ať je máte neustále na očích a během chvíle je budete umět.

Trénuje a opakujte. Je potřeba si čísla hodně procvičovat. Ve volných chvílích vemte první papír, kterej najdete a trénujte oba systémy, jak samostatný čísla, tak i složený.

Žádné komentáře:

Okomentovat