neděle 9. října 2016

Anthropoid - úchvatné, ale nepřesné


Tolik měsíců jsem čekala než Anthropoid konečně přijde do českých kin. Nejdřív jsem měla v plánu se pokusit na něj dostat na filmovém festivalu v Karlových Varech, ale nakonec jsem si řekla, že bych se tam stejně nedostala, a tak mi nezbylo nic jinýho než čekat do září.

Jsou dva typy lidí, kteří na film půjdou. Zhruba 97% jsou fanynky Jamieho Dornana (který tady mimochodem stojí za starou belu) a zbylé 3% jsou lidi, kteří ví, co to Anthropoid je nebo se o něj nějak víc zajímají. Já naštěstí patřím do těch tří procent.

Než se pustíme do recenze, tak si povíme, co to Anthropoid vlastně je. Anthropoid je parašutistický výsadek (paraskupina) vysazený v prosinci roku 1941 v Protektorátu Čechy a Morava s cílem zneškodnit Reinharda Heydricha. Celý film pojednává od momentu seskoku až do posledního boje.

Ve filmu se z velké části objevují zahraniční herci, Cillian Murphy v roli Josefa Gabčíka, Jamie Dornan v roli Jana Kubiše či Toby Jones jako Jan Zelenka-Hajský. Z českých herců Aňa Geislerová, Alena Mihulová jako teta Moravcová nebo Jan Budař aneb tlumočník.

1. ZAČÁTEK A HNED ŠPATNĚ

Film začíná záběry v lese, kam Kubiš s Gabčíkem seskočili a schovali padáky. Přespávají a ráno je nachází myslivec, který je odvede k sobě domů s řečičkami, že jsou v bezpečí a nabídne jim polévku. Pak odchází do druhé místnosti, kde chce zavolat na gestapo, ale Gabčík s Kubišem to zjišťují, myslivce zastřelí a jeho syn utíká. TAKŽE POZOR. Takhle to totiž dámy a pánové vůbec, ale vůbec nebylo. Zaprvý se Gabčík s Kubišem skrývali v lomu, kde je našel hajný Šmejkal, který jim pomohl a vůbec neměl v plánu je udat a sám jim přes přátele pomohl se dostat do Prahy.


2. PRVNÍ SETKÁNÍ S ODBOJEM

Když se Kubiš s Gabčíkem poprvé setkali s odbojem, tak jim rozhodně hned neřekli, proč do protektorátu seskočili. Atentát byl přísně tajný a odboj se o jejich úkolu dozvěděl, až o něco později. Zatímco ve filmu jim to rovnou hodili na talíř.


3. LENKA???

Nemám vůbec ponětí, kde se ve filmu vzala Lenka, přítelkyně Gabčíka. Gabčík totiž se žádnou Lenkou nechodil. Nejdřív chodil s Annou Malinovou a pár dní před atentátem požádal o ruku Liběnu Fafkovou. Asi byla pro cizince Liběna moc těžká na výslovnost, jinak si Lenky přítomnost ve filmu nedokážu vysvětlit.


4. KUBIŠ MILOVNÍK ŽEN

Ve filmu se Kubiš zamiloval do Marie. Ve skutečnosti sice Marie existovala, ale Kubiš během té doby, co byl v protektorátu randil s více ženami. Marii Žilanové slíbil, že se po válce vezmou a Marii Kovárníkovou podle všeho přivedl do jiného stavu. Zkrátka Kubiš miloval ženy a ženy milovaly Jendu. A to měl ještě v Británii další lásku.


5. DÍRA

Ke konci filmu se nachází i scéna, kde parašutisté kopou díru do stěny. Vlastně ji začali kopat už dříve, když Opálka našel mapu kostela a zjistil, že tam vede cesta do kanalizace. Hodně se o této díře diskutovalo, ale historici před několika lety zjistili, že tu díru vůbec parašutisté nekopali a že se vlastně neví, kde se tam vzala.


6. SMRT V POSLEDNÍM BOJI

Musím uznat, že poslední boj byl naprosto úchvatný. Ale i tady se objevily nějaké chyby. Ve filmu Bublík po výbuchu přepadává, ale Kubiš ho drží za ruce a snaží se ho vytáhnout. To se mu nedaří a tak zraněný Bublík padá. Bublík ale zemřel jinak. Nohu mu přetrhl výbuch, padl do bezvědomí a cestou do lazaretu SS v Podolí umírá. Kubiš ve filmu spáchá sebevraždu střelou do hlavy, ale ve skutečnosti upadl do bezvědomí a zemřel po převozu do lazaretu SS, kde se ho snažili oživit, ale marně.


7. A ZASE TA LENKA

Jednou z posledních scén je scéna, kde Gabčík stojí po prsa ve vodě a zírá do okénka, které vede do krypty. A zjevuje se mu Lenka, která zemřela o něco dříve. Natahuje k němu ruku a poté se Gabčík zastřelí. A já si stále kladu otázku, co tam Lenko proboha děláš?


Tohle byl takovej výběr toho, CO bylo špatně. Teď se ale už přesuneme k celkovýmu hodnocení. Když film začal tak špatnou scénou, tak jsem dostala strach, že jestli to takhle půjde dál, tak je to celý v kelu. Jenže se stal nějakej zázrak a oni to zas tak nezkazili. Když jim odepřu ty nepřesnosti, tak je to koukatelnej film, pro laiky ideální, pro zkušený podívaná s přivřeným okem.
Jedním z důvodů, proč nakonec hodnotím dost kladně je asi to, že jsem od filmu moc nečekala. Co jsem totiž četla recenze, tak to zas tak obrovskou chválu nesklízelo a tak jsem byla srovnaná s nejhorším.
Musím ale říct, že se mi moc líbilo, jak byly postavy Gabčíka a Kubiše vybarveny a zahrány. Gabčík rázný muž, který se s ničím nepere a Kubiš veselý, ale nejistý. Nicméně, nedá se říct, že bych od Dornana čekala nějak moc, ale Murphy ve filmu zářil mnohem víc.
Celkově bych hodnotila 80% a za zhlédnutí to stojí, ale raději si pak dohledejte detaily, ať víte, jak to vlastně bylo.

1 komentář:

  1. Naštěstí patřím do skupiny těch 3 procent. Neměla jsem ani tušení, že tam Jamie Dornan hraje. Naprosto s tebou souhlasím a to ve všech bodech. Film byl zajímavý, a alespoň přiblížil tu dobu, kterou si nedokážeme my představit. Ale bylo to hrozně nepřesné. Prostě jak mohli zastřelit hajného, který jim ve skutečnosti pomohl. Prostě nejeli do města autem a zastavit skoro před barákem, kde poté bydleli. Už tohle je nepřesné.
    Jsem ráda, že jsem o Anthropoidu už většinu věděla předtím. Film se mi takový jaký byl líbil, ale mohli míň střílet (takový typický americký film = hodně krve a střelby) a více do toho dát skutečnost.
    https://adventuresincolours.blogspot.cz

    OdpovědětVymazat