pátek 27. dubna 2018

Jazykovka aneb co dělat, když nevyjde výškaPomalu ale jistě se blíží konec školního roku a s ním i přijímačky na vejšku a pak zjišťování o přijetí či nepřijetí. Ve stejný roli jsem před rokem byla i já. Dala jsem si tři přihlášky - dvě na Masarykovu univerzitu (bezpečnostně právní studia + psychologie, bezpečnostně právní studia + sociologie) a jednu na Policejní akademii (Bezpečnostně právní studia). A asi vám došlo, že nic z toho nevyšlo, jinak bych tenhle článek nepsala.

Když jsem se v půlce července dozvěděla, že nevyšla ani Policejní akademie, tak jsem začala rozmýšlet, co dál. Pořád jsem sice měla měsíc a půl, ale víme, jak čas dokáže rychle utéct zrovna, když si to nepřejem. 

 Moje první volba byla práce. Tak jsem napsala do Neoluxoru. Jak to dopadlo asi taky zmiňovat nemusím, protože bych tenhle článek jinak nepsala. No ale kdyby vás to zajímalo, tak to dopadlo tak, že jsem tam psala zhruba 3 hodiny po zveřejnění inzerátu a oni mi napsali, že už je místo obsazený. Tím všechny moje naděje spadly a já se začala topit ve vědomí, že nevím, co dál.
Asi v srpnu mi táta začal říkat, ať jdu teda na tu jazykovku. Upřímně jsem tam nechtěla jít, jelikož mi to přišlo docela drahý a přišlo mi blbý, říct tátovi, jestli by mi to platil. Nakonec ale padlo rozhodnutí a já na jazykovku šla.Na konci srpna jsem vyrazila na rozřazovací test a první školní den nás rozřadili do dvou skupin. Já se dostala do skupiny A, ale to že jsem v lepší skupině jsem zjistila až v listopadu. Prvních pár týdnů jsme se všichni mezi sebou styděli, ale musím říct, že máme o dost lepší kolektiv než na střední. Střední byla, co se týče kolektivu, fakt odpad a masakr. 

Docela mě překvapilo, jak je to v pohodě mít každej den 4 hodiny ájiny. Člověk by si myslel, že mu to brzo začne lízt na nervy, ale je to lepší než mít denně 6/7/8 hodin různorodných předmětů.
Samozřejmě, že záleží na škole, ale my za celou dobu psali jen jeden test. Ten jsme psali v listopadu (2 dny po tom, co jsem se dozvěděla, že jsem v lepší skupině), kdy jen potřebovali zjistit, jestli jsme ve správný skupině a zvládáme všechno, co bychom zvládat měli. 

Na konci si můžeme udělat certifikát FCE nebo CAE, který stojí asi 4 500,-. Já si nejdřív říkala, že bych si udělala FCE, ale nakonec jsem se rozhodla, že to je pro mě zbytečný, jelikož jej nevyužiju. Výšku už znovu zkoušet nebudu a do práce ho prozatím taky nebudu potřebovat. Maximálně bych si pak případně udělala TOEIC, ale to je všechno ve hvězdách.

Co je podle mě na jazykovkách nejlepší je to, že nemáte jen Čechy.
Samozřejmě, že Češi jsou vaši třídní, ale několikrát do týdne máte i rodilý mluvčí. My měli první půl rok Američana Johna se kterým jsme hráli hlavně hry a povídali si. Na začátku roku nám ho vyměnili za Arethu, což je Brazilka, která ale posledních pět let žila v Chile a v Rusku a teď se rozhodla přijet do Česka. Arethu máme 3 dny v tejdnu a je to s ní naprosto skvělý. Sice má svůj přízvuk, takže něco polyká, ale dá se jí rozumět. Jednou jsme měli i Pakistánce, kterej nám udělal prezentaci, ale abych pravdu řekla, tak jsem mu rozuměla úplný prd. Jeho přízvuk byl až moc silnej a člověk se musel hodně soustředit na každý slovo, což nemáte šanci dvě hodiny vydržet.

Pokud bych měla zhodnotit to, zda mi ten (ještě necelej) školní rok na jazykovce něco dal, tak určitě musím zmínit svou úroveň angličtiny. Celou střední jsem byla v horší skupině, kde jsem se i docela nudila, protože jsem byla napřed. Vždycky jsem věděla, že mám celkem slušnou angličtinu, ale nenapadlo by mě, že se z B1 (z který se maturuje) dostanu až na C1, takže mi vlastně ájina vyskočí o dvě úrovně. Tudíž zrovna zlepšení ájiny, což se dá ale čekat, bych považovala za to nejlepší, čeho můžete dosáhnout.

Ačkoliv toho mám už občas po krk, tak kdybych se měla vrátit o rok zpátky, tak bych určitě zas na jazykovku šla. Dala mi skvělou partu lidí a úžasný učitele, kteří se k nám chovají jako k sobě rovným. Takže z vlastní zkušenosti vám můžu doporučit, že pokud nevíte, co po matuře dělat a pracovat ještě nechcete, tak jděte na jazykovku. Rozhodně pak nebudete mít pocit, že jste celej rok nějak prodělali zbytečnostmi.


1 komentář:

  1. Já se letos hlásím znovu na výšku a tentokrát doufám, že na ten správný obor. Jazykovku mám na svém seznamu také...kdyby náhodou :)Takže děkuji za článek.

    OdpovědětVymazat