sobota 21. dubna 2018

Samostudium korejštiny - z čeho se učit, tipy [01]Už je to nějaká doba, co jsem se začala naplno věnovat studiu korejštiny. Netroufám si říct, že bych byla nějak znalá nebo tak, to rozhodně ne, ale napadlo mě, že bych se s vámi mohla podělit o svoje tipy a rady či jiný vychytávky, který mi v začátcích hodně pomohly. Bude to ale jen takovej rychlej průlet, mám v plánu dělat samostatný články zaměřující se na určitý kategorie. Dneska jde čistě jen o to, co používám k učivu a jaký ,,pomocníky" používám. Říkejme tomuhle první díl z mé série samostudium korejštiny.

Na začátek bych ještě ráda řekla, že učení korejštiny je běh na dlouhou trať. Na sakra dlouhou a bolestivou trať při který nejednou spadnete a odřete si kolena. A někdy bude asi těžký se zvednout a přes bolest pokračovat. Ale když to dokážete, tak věřte, že vás na konci čeká větší a lepší odměna než zlatý pohár.


Věřím, že vás asi nejvíc zajímá z čeho se vlastně učím, protože právě tohle je asi tím nejdůležitějším bodem celýho studia jazyka. Na internetu dnes seženete nespočet učebnic korejštiny vhodných pro samouky a úplný začátečníky. Problém je ale najít tu jednu ideální se kterou ten běh vyhrajete. Já momentálně používám učebnici od Korean From Zero, která je volně dostupná na jejich webových stránkách, kde si ji můžete stáhnout a vytisknout. Navíc k ní je i mp3 soubor a mají i online lekce, kde máte celou učebnici ve webovým formátu a můžete si přehrávat každý slovíčko. Musím říct, že tohle je naprosto geniální a moc mi to vyhovuje. Máte totiž všechno na jednom místě a je to pohodlný. Učebnici mám v normálním šanonu.

Jelikož je to volně dostupná učebnici, tudíž stačí si ji jen stáhnout, tak na ní můžete pracovat i ve svém počítači či tabletu, ale podle mě to pohodlnější v hmotný formě, protože si do ní můžete všechno dopisovat a podtrhávat.

Samotná učebnice je naprosto skvěle postavená a jde opravdu od základů. Prvních asi 40 stran je věnovaných hangulu, kde se ho postupně naučíte, vysvětlí vám pravidla ve změnách výslovnosti a naučíte se vyslovovat. Pak následují základní fráze, čísla nebo třeba představení. Každá následující lekce obsahuje i základní slovní zásobu, kterou si během učení pomalu postavíte.

Upřímně řečeno mi tahle učebnice fakt hrozně vyhovuje. Jsem s ní opravdu spokojená a skvěle se mi z ní učí. Všechno je podrobně vysvětleno, ale přitom to je pochopitelný.K učebnici používám i sešit, kde se všechno přepisuju, akorát do češtiny. Je to tak pohodlnější, protože sebou sešit můžu nosit všude a učit se třeba ve škole či ve volným čase. Navíc si i všechno víc zapamatuju, pokud si to přepíšu. Navíc je takhle šance si i procvičit psaní a zvyknout si na znaky.Další šanon mám plnej vytisklejch materiálů, co jsem našla různě po internetu. Mám tam prvních 20 volně dostupných lekcí od Talk To Me In Korean, který prozatím nevyužívám. Využila jsem zatím jen ty týkající se korejských číselných systémů, protože jsem se je učila.

Kromě toho tam mám od Talk To Me In Korean ještě ebook, kterej se nazývá Korean Flashcards. Prozatím ale mám vytisklej jen obrázkovej ,,slovník". Flashcards zakoupíte tady. Další ebook jsou barvy, kterej je volně dostupnej ke stažení tady.

Na konci jsem mívala fólii s trénovacími papíry na hangul. Ty jsem využívala hlavně v začátcích, kdy jsem se hangul učila, ale nedávno jsem je vyhodila. Jsou volně dostupný a můžete si je stáhnout zde.

A protože je důležitý se při učení cítit dobře, tak mám uvnitř nalepený fotky BTS.Poslední učebnicí, kterou mám je tahle malá knížečka od LINGEA. Z tý se teda neučím, ani ji nepoužívám, spíš jsem si jí pořídila kvůli slovní zásobě, kterou obsahuje. Kupovala jsem ji v Neoluxoru, ale určitě ji seženete v každým dobrým knihkupectví.Řekněme si upřímně, co by to bylo za učení jazyka bez sešitu na psaní slovíček. Všichni jsme to na základce dělali a abych pravdu řekla, tak je i teď docela potřeba. Zatím si vypisuju všechno, co jsem doteď probrala.
To by bylo k tý ,,teoretický" stránce všechno. Teď bych se s vámi ráda podělila o nějaký tipy a rady, jak nad korejštinou vyzrát a udělat si celej proces příjemnější.

Tenhle studentskej ,,deník/sešit" je to nejlepší, co mě kdy napadlo. Nedokážu si představit, jak bych bez něj fungovala, kdyby mě to nenapadlo. Vypisuju si tam všechno, co jsem už probrala a jakej je můj pokrok i s datem, kdy jsem to konečně pochopila nebo si to zapamatovala. Navíc takhle mám i kontrolu nad celým pokrokem.Jelikož jsem byla docela dlouho zaseklá na lekci, která se věnovala pravidlům, kdy se mění výslovnost, tak jsem si vyrobila tuhle tabulku. Shrnula jsem si na ni všechny nejčastější změny a tak nemusím listovat sešitem či učebnicí, ale mám všechno na jednom místě.Super tip je psát si to s čím máte problém na lepítka. A pak je lepit po celým baráku na místa, kde trávíte nejvíc času. Mně dělala hroznej problém korejská osmička a pak korejská 70 a 80. Tak jsem si všechno napsala na lepítka a papír a přilepila si je na poličku a pak vedle postele. Během pár hodin budete mít všechno tak vrytý v paměti, že se toho už nezbavíte. Takovýhle lepíci ale fungují úplně na všechno, momentálně je využívám na fráze a slovní zásobu.Víte, jak jsem mluvila o tom, že je důležitý si to učení zlepšovat? Tak si vyrobte záložky! Nebavilo mě pořád v učebnici a sešitě hledat, kde jsem skončila, tak jsem si vyrobila tyhle rohový záložky. Dělala jsem je podle tohohle návodu. Vaší fantazii se meze nekladou. Já si udělala první s Hobim z BTS a druhej s JR-em z Nu'est.UŽITEČNÉ ODKAZY:

Talk To Me In Korean (zdarma PDF soubory a podcasty)
Youtube Talk To Me In Korean (dělají super vysvětlovací videa, naučíte se spoustu nových frází...)
Korean From Zero (učebnice zdarma, online ,,učebnice" s mp3)
Easy To Learn Korean (skvělý obrázkový materiál na učení, zabývají se mnoha tématy, hodně rozsáhlý)
Korean Grammar In Use (volně dostupná učebnice, hodně gramatiky, obsahuje i mp3 nahrávky)

3 komentáře:

 1. Veľmi pekne :) ja sa učím čínštinu a keby niekto chcel tak www.milujemecinu.blogspot.sk - stránka naozaj o všetkom cestovanie, kultura, skúšky, jazyk....

  Čo sa týka korejstiny, s tou nemám skúsenosti ale kamaráti sa ju učia a hovoria že je ľahšia čo sa týka znakov ale vlastne skúsenosti istí nemám. V každom prípade ak niekto má záujem kúpiť si knihu na korejstinuci cinsinu môžem odporučiť chinesepointshop.cz ja si odtiaľ pravidelne objednávam knihy a som mimoriadne spokojná :)

  OdpovědětVymazat
 2. Páni, tak to klobouk dolů, že jsi se dala na studium Korejštiny, já mám problém s Angličtinou, ne tak se ještě učit Korejštinu, to tě fakt obdivuju. Skvělé zápisky, vypadá to opravdu přehledně :) Musí to být opravdu těžké vzhledem k tomu, že je to naprosto odlišný jazyk od toho našeho.

  everyday-lifecz.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Máš můj obdiv. Já bych se do ničeho takového nepustila. Pro mě to jsou takový čmáranice, ale chápu, že tebe to baví a naopak jsi fakt dobrá, že ses do toho pustila :) A sehnala sis spoustu materiálů až koukám, kolik se jich dá sehnat. Tak jen tak dál :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětVymazat